ČeštinaEnglish


Banner
...................................... Svaz pěstitelů chmele a Chmelařský institut Vás zvou na
Banner
Expozici českého chmele
Banner
Navštivte náš stánek 550/hala 1 ...................................
Home Aktuality
Tisková zpráva - 2.10.2012 PDF Tisk Email

Reakce producentů chmele na zdražování piva


Svaz pěstitelů chmele, který sdružuje přes 95 % všech producentů chmele v České republice, si dovoluje reagovat na některé výstupy v médiích týkající se zdražovaní piva z důvodu rostoucích cen surovin, tedy rovněž zmíněného chmele.

Jelikož poslední čtyři roky byly ve znamení nadvýroby a ekonomické recese, pěstitele chmele citelně ovlivnil tlak na pokles výrobních cen. V některých případech až na samotnou hranici rentability. Čeští producenti na tento stav museli reagovat výrazným snižováním nákladů a útlumem investic, ale i snižováním pěstitelských ploch chmele. V těchto letech byl také tlak na odklad dodávek do příštích let. Některé pivovary se v rámci své politiky snaží vyjít producentům co nejvíce vstříc. Této spolupráce s odběrateli si čeští pěstitele velice váží. V letošním roce sice dojde k meziročnímu poklesu výroby chmele z důvodu nepřízně počasí (vymrznutí, sucho), avšak je nutné zdůraznit, že veškerý vypěstovaný chmel je smluvně pokryt v rámci dlouhodobých smluv. Pro porovnání, současná výše pěstitelských cen je bohužel stěží na úrovni počátku devadesátých let.

Celý článek...
 
Tisková zpráva - 31.8.2012 PDF Tisk Email

Sklizeň českého chmele v roce 2012


Podle údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) se pokles ploch chmelnic zmírnil a celková sklizňová plocha chmele v ČR je v roce 2012 – 4.366 ha.  "Plocha oproti loňsku klesla o 266 hektarů. Nejvíce byla snížena plocha Žateckého poloraného červeňáku v Žatecké oblasti a to o 114 hektarů. V oblasti Úštěcké ubylo 61 hektarů a v oblasti Tršické 59 hektarů této jemné aromatické odrůdy. I přesto zaujímá stále odrůda Žateckého poloraného červeňáku  87 %  z celkové výměry chmele České republiky." uvádí Vladimír Barborka, vedoucí oddělení chmele ÚKZÚZ. Výsaz nových rostlin v roce 2011 byl proveden na 91 ha, tj. 2,1  %. "Nízká plocha výsazu je bohužel dána vlivem vysokých sklizní z předešlých let a promítla se až v letošních statistikách", dodává Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmel ČR. Přibližně na 47 ha je pěstován chmel na nízkých konstrukcích.

Celý článek...
 
Tisková zpráva - 20.8.2012 PDF Tisk Email
Sklizeň českého zeleného zlata se pomalu rozjíždíPrvní chmelaři začínají sklízet svoji letošní úrodu jemně aromatického a světoznámého chmele. Během tohoto týdne se však rozběhne sklizeň u všech pěstitelů chmele v Čechách a na Moravě.
Celý článek...
 
Tisková zpráva - 17.4.2012 PDF Tisk Email
Zahraniční obchod s českým chmelem znovu dosáhl kladného saldaČeští exportéři vloni vyvezli celkem 4.026 tun českého chmele do více jak padesáti zemí světa. Za posledních patnáct let tak český chmel spatřil již téměř osm desítek destinací. Největším odběratelem českého chmele je stále Japonsko následované Německem, Čínou nebo Ruskem. Dovoz chmele stagnoval. Přes nepříznivé období na světovém trhu je český chmel stále konkurenceschopný.


Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 5 z 10
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.