ČeštinaEnglish


Banner
...................................... Svaz pěstitelů chmele a Chmelařský institut Vás zvou na
Banner
Expozici českého chmele
Banner
Navštivte náš stánek 550/hala 1 ...................................
Home Aktuality
Tisková zpráva - 9.9.2013 PDF Tisk Email
Ministr zemědělství Miroslav Toman zavítal mezi chmelaře


Ministr zemědělství Miroslav Toman se zúčastnil 56. ročníku Žatecké Dočesné. Na pozvání Svazu pěstitelů chmele přijel do rodného Žatce. Právě v rámci Dočesné se každoročně koná v prostorách Chmelařském institutu odborná degustace, na které se letos představilo 137 značek piv v 11 kategoriích. Celkem vzorky hodnotilo ve dvou dnech 213 degustujících. Degustace je již dlouhou dobu prestižní záležitostí přihlášených pivovarů. V letošním roce přihlásilo své vzorky 27 pivovarů.

Celý článek...
 
Tisková zpráva - 4.9.2013 PDF Tisk Email

Sklizeň českého chmele v roce 2013

Podle údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) je celková sklizňová plocha chmele v ČR v roce 2013 – 4.319 ha.  Plocha oproti loňsku poklesla o 47 ha. Nejvíce byla snížena plocha odrůdy Premiant o 28 ha. V Žatecké oblasti poklesla plocha o 42 ha. V oblasti Úštěcké ubylo 9 ha  a v oblasti Tršické naopak přibyly 4 ha chmele. Jemná aromatická odrůda Žatecký poloraný červeňák zaujímá  88 % z celkové výměry chmele České republiky. Již 9 ha dosahuje před dvěma lety registrovaná další jemně aromatická odrůda Saaz Late. Výsaz nových rostlin v loňském roce byl proveden na 200 ha, tj. 4,6  %. Z toho v drtivé většině 182 ha je sadba Žateckého poloraného červeňáku.

Celý článek...
 
Tisková zpráva - 22.8.2013 PDF Tisk Email
Začíná sklizeň českého chmele 2013


Závěr prázdnin a začátek školního roku vždy patří sklizni chmele. První štoky jemně aromatického chmele padly již 19. srpna. V závěru tohoto týdne a na počátku příštího týdne se rozběhne sklizeň u všech pěstitelů v Čechách i na Moravě.

Letošní úrodu ovlivnil průběh počasí. Dlouhá zima posunula i samotný termín sklizně. Sklízet se tak bude v průměru o 3 až 4 dny později, než-li je zvykem. Na začátku června po nadměrném úhrnu srážek a zvýšení hladin řek v Čechách došlo k zaplavení několika stovek hektarů chmele. V některých lokalitách zůstala voda po delší dobu a tím negativně ovlivnila vyvíjející se rostliny chmele. "Důsledkem je, že odhadem se na 200 - 250 ha chmel sklízet vůbec nebude a bude nutné tyto plochy obnovit. Právě obnova porostů je pro budoucí rozvoj českého chmelařství v tuto chvíli jedna z nejpalčivějších otázek", upozorňuje Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele. Na počátku srpna rovněž spadlo několik hektarů chmelnic vlivem vichřice.
Celý článek...
 
Tisková zpráva - 10.6. 2013 PDF Tisk Email
Dopady povodní 2013 na chmel a chmelniceVytrvalé deště a rozvodněné toky, které zasáhly před několika málo dny území Čech a zejména okolí Labe, Ohře a Vltavy se v minulých dnech nevyhnuly ani chmelu. Zatopily rozlehlé části území s chmelnicemi a rostoucím chmelem.

Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 4 z 10
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.