ČeštinaEnglish


Banner
...................................... Svaz pěstitelů chmele a Chmelařský institut Vás zvou na
Banner
Expozici českého chmele
Banner
Navštivte náš stánek 550/hala 1 ...................................
Home Aktuality
Tiskova zprava 16.9. 2019 PDF Tisk Email

Žatec hostil 73. jednání agrárních komor V4

 

Na své již 73. společné jednání zavítali do Žatce – města chmele ve dnech 10. a 11. září 2019 zástupci Agrárních komor Slovenska, Maďarska a Polska, a to na pozvání Agrární komory České republiky.

 

Zástupce zemědělců Visegrádské čtyřky přivítal v prostorách Chmelařského institutu v Žatci předseda Svazu pěstitelů chmele České republiky Ing. Luboš Hejda. Svaz účastníkům připravil krátkou prezentaci o stavu pěstování chmele v České republice. Polský zástupce agrární komory uvedl, že o jedinečnosti Žateckého chmele se doma dozvěděl z reklamy jednoho pivovaru v televizi a ocenil možnost se o jeho pěstování dozvědět více přímo tam, odkud pochází. Maďarský zástupce řekl, že jeho země sice není jakkoli významným producentem chmele, ale zato velmi statečným spotřebitelem piva a českého chmele. Všichni zástupci V4 vyjádřili úctu jedinečnosti a kvalitě Žateckého chmele a aktivně se během následného programu zajímali o historii i současnost pěstování chmele. Účastníci V4 měli možnost navštívit Chmelařské muzeum v Žatci, pivovar Pioneer, pivovar a restauraci U Orloje v komplexu Chrámu chmele a piva a samozřejmě i samotnou sklizeň, která probíhá na Účelovém hospodářství Stekník.

 

 1

 

Na závěr setkání V4 bylo přijato společné komuniké, které shrnulo projednávaná témata, například současnou situaci na agropotravinářském trhu a sklizeň nejdůležitějších plodin, situaci s africkým morem prasat, stěžejní téma vyjednávání nové společné zemědělské politiky po roce 2020, nekalé obchodní praktiky řetězců a další. V4 považuje za zásadní, aby zemědělci v EU měli rovné a spravedlivé podmínky, společná zemědělská politika představovala menší administrativní zátěž a aby v rámci prvního pilíře mohly členské státy vyčlenit až 25 % finančních prostředků na podporu citlivých sektorů, tedy i pěstování chmele.

 

Čeští pěstitelé chmele každoročně vypěstují nejvíce jemně aromatického chmele na světě. Z čísel celní statistiky je zřejmé, že jeho vývoz zůstává důležitou položkou agrárního zahraničního obchodu České republiky. Dlouhodobě se obchod chmelem pohybuje ve výrazně kladné bilanci. V kalendářním roce 2018 bylo podle ČSÚ do zahraničí vyvezeno 4 477 tun ÚKZÚZ ověřeného a certifikovaného českého chmele.

 

Podle údajů ÚKZÚZ je letošní tuzemská sklizňová výměra chmele 5 003 hektarů. Pěstitelé v minulých letech investovali značné množství financí do obnovy porostů a technologií pro pěstování a sklizeň chmele, aby uspokojili poptávku po českém chmelu.

 

Sklizeň chmele se blíží ke konci. Zástupci pěstitelů na svém setkání před sklizní odhadli letošní sklizeň na 6 300 tun chmele. Přesnější čísla budou k dispozici po sečtení na počátku prosince t.r. Z dostupných analýz vzorků doposud dodaných partií chmele lze usuzovat, že kvalita chmele z pohledu alfa hořkých látek by mohla být mírně nadprůměrná. Po několika letech podprůměrných hodnot to je velmi příjemná zpráva.

 

Český chmel, to jest zaměstnanost a tradice kvality! Český chmel je bezvadný!

 

Jednání V4 a pěstování chmele se věnoval pořad Potraviny z domoviny

https://www.youtube.com/watch?v=TSRjXHwFhUQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0LCzx6IXCk2u4KWfrNAcpIa0C6obgw6mWez57BVj_3NNbLt1H97AoCQrY

 

  2

Lídři agrárních komor Visegrádské čtyřky během tiskové konference v aule Chmelařského institutu

 

3

V rámci návštěvy sklizně chmele ve Stekníku padaly nejrůznější dotazy, které zodpovídal vedoucí hospodářství Ing. Jaroslav Pokorný, Ph.D. a Ing. Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele

 
Brewing Like Czech Do - Denver PDF Tisk Email

 

 

Brewing Like Czech Do

 

CBCDENVER pozv

 

V minulém týdnu proběhla v americkém Denveru prezentace českého chmele pod názvem „Jak Češi vaří pivo“. Prezentace byla součástí konference řemeslných pivovarů (Craft Brewers Conference) a organizovalo ji Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo zemědělství prostřednictvím agrárního diplomata Petra Ježka z Velvyslanectví ČR se sídlem ve Washingtonu DC. Prezentaci českého chmele navštívili stovky účastníků konference, kteří jsou zároveň pivovarníky. V rámci projektu byla k dispozici piva s českým chmelem. Tato piva uvařily pivovary Aslan Brewing Co. ze státu Washington, Live Oak Brewing Co. z Texasu, Port City Brewing Co. z Virginie a kanadský pivovar TransCanada Brewing Co. Prezentace se účastnil nejen Svaz pěstitelů chmele a Chmelařský institut, Bohemia Hop a Arix a.s., ale také sladařská společnost Sekado s.r.o., technologická rodinná společnost CHEOPS spol. s.r.o., Beerex s.r.o. a Bines and Vines Czech Imports (Canada).

 

DENVER002

DENVER001

DENVER003

DENVER004

 

Prezentace navázala na loňský ročník v Nashville a následnou incomingovou misi pivovarníků z USA a Kanady v ČR.

http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/zemedelsti-diplomate/usa/prezentace-surovin-a-reseni-pro-vareni.html

http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/zemedelsti-diplomate/usa/predstaveni-ceskych-surovin-a.html

 
Tisková zpráva 9. 8. 2018 PDF Tisk Email

 

Pěstování chmele v roce 2018

 

      Podle údajů ÚKZÚZ (k 30. 4.), který vede registr chmelnic v České republice, je letošní sklizňová výměra chmele 5 026 hektarů. Plocha chmele vzrostla popáté v řadě. Pěstitelé v uvedených letech investovali značné množství financí do obnovy porostů a technologií pro pěstování a sklizeň chmele, aby uspokojili poptávku po českém chmelu. Čeští pěstitelé se nadále potýkají s trendem zákazu užívání vhodných účinných látek na ochranu chmele a snižování limitů dávek při jejich aplikaci. Současně vázne náhrada zrušených přípravků novými vhodnými pro použití při pěstování chmele.
      

      Letošní vegetační rok je neobvykle teplý s velmi nízkými dešťovými srážkami, obojí má negativní vliv na pěstování chmele. Vítáme proto důraz ministerstva zemědělství na zajišťování zdrojů vody pro závlahy.
      Klimatické extrémy jsou stále častější. Letos pěstitelé běžné jaro nezaznamenali. Jarní měsíce se vyznačovaly neobvykle vyššími teplotami. Vegetace se probouzela do počasí typického spíše v letních měsících, což mělo za následek urychlení vegetace a komplikace při jarních na sebe navazujících pracovních operacích. Druhým rokem bylo zaznamenáno časnější kvetení chmele. Letošní červenec byl jeden z vůbec nejsušších a na Žatecku předčil rok 2015. Úhrn srážek v tomto nejdůležitějším měsíci dosáhl pouhých 25 % dlouhodobého průměru.

 

      Již stálým problémem při pěstování chmele je zajišťování pracovních sil na potřebné dny (v závislosti na postupu vegetace) a v dostatečném počtu na zavěšování vodičů a zavádění révy.

Celý článek...
 
Tisková zpráva 21. 12. 2017 PDF Tisk Email

 

Sklizeň chmele 2017


Chmel byl pěstován na výměře 4 945 ha a při veškeré péči chmelařů o svoje porosty o úrodě výrazně rozhodlo počasí.
Po mrazivém lednu a teplejším březnu byly brzo zahájeny jarní práce. Dubnové ochlazení zastavilo vegetaci chmele a posunulo zavádění chmele do druhé poloviny května a způsobilo pěstitelům potíže s obstaráváním pracovních sil na potřebné termíny. Suchý květen a červen a červnová vedra vedly k brzkému zakvétání chmele a zastavení dlouživého růstu, aniž chmel dosáhl stropu chmelnic. Byla na obzoru slabá sklizeň.
Oteplení  ke 30 °C  na konci května způsobilo krupobití v Úštěcké oblasti se škodou na výměře cca 60 – 100 ha v rozsahu 80-100 % poškození. Významné škody vichřicemi a kroupami se letos chmelnicím naštěstí vyhnuly.
Velkým přínosem byly dešťové srážky na počátku srpna a kolem Vavřince. Květ nasazený od spodku keřů dobře odrostl a uzavřel se. Podle údajů ÚKZÚZ čeští pěstitelé v letošním roce sklidili 6 797 tun chmele. V průměru bylo dosaženo výnosu 1,37 t/ha. I když je dosažený výnos o 0,24 t/ha nižší oproti loňskému velmi úrodnému roku, sklizeň lze hodnotit jako mírně nadprůměrnou.
Nejvyššího průměrného výnosu letos dosáhli pěstitelé v oblasti Úštěcko, 1,54 t/ha, na Tršicku 1,44 t/ha, v největší chmelařské oblasti Žatecko bylo dosaženo výnosu 1,34 t/ha.
Nejrozšířenější odrůdou pěstovaného chmele v ČR je Žatecký poloraný červeňák z kategorie jemných aromatických chmelů. Byl pěstován na výměře 4 317 ha a dosáhl produkce 5514 t. Kvalitativně je chmel zdravý, čistý,  s obsahem alfa hořkých kyselin kolem 3 %.

Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 1 z 10
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.