ČeštinaEnglish


BrauBeviale 2023

Navštivte nás v hale č. 1, na stánku 550
Banner
Banner
Banner
Home České aktuality Tisková zpráva 9. 8. 2018
Tisková zpráva 9. 8. 2018 PDF Tisk Email

 

Pěstování chmele v roce 2018

 

      Podle údajů ÚKZÚZ (k 30. 4.), který vede registr chmelnic v České republice, je letošní sklizňová výměra chmele 5 026 hektarů. Plocha chmele vzrostla popáté v řadě. Pěstitelé v uvedených letech investovali značné množství financí do obnovy porostů a technologií pro pěstování a sklizeň chmele, aby uspokojili poptávku po českém chmelu. Čeští pěstitelé se nadále potýkají s trendem zákazu užívání vhodných účinných látek na ochranu chmele a snižování limitů dávek při jejich aplikaci. Současně vázne náhrada zrušených přípravků novými vhodnými pro použití při pěstování chmele.
      

      Letošní vegetační rok je neobvykle teplý s velmi nízkými dešťovými srážkami, obojí má negativní vliv na pěstování chmele. Vítáme proto důraz ministerstva zemědělství na zajišťování zdrojů vody pro závlahy.
      Klimatické extrémy jsou stále častější. Letos pěstitelé běžné jaro nezaznamenali. Jarní měsíce se vyznačovaly neobvykle vyššími teplotami. Vegetace se probouzela do počasí typického spíše v letních měsících, což mělo za následek urychlení vegetace a komplikace při jarních na sebe navazujících pracovních operacích. Druhým rokem bylo zaznamenáno časnější kvetení chmele. Letošní červenec byl jeden z vůbec nejsušších a na Žatecku předčil rok 2015. Úhrn srážek v tomto nejdůležitějším měsíci dosáhl pouhých 25 % dlouhodobého průměru.

 

      Již stálým problémem při pěstování chmele je zajišťování pracovních sil na potřebné dny (v závislosti na postupu vegetace) a v dostatečném počtu na zavěšování vodičů a zavádění révy.

     

Předpovídat výnos chmele před sklizní je s ohledem na závislost na počasí velmi obtížné. Při porovnání s dlouhodobým průměrem lze očekávat, že se zcela jistě přísušek a vysoké denní i noční teploty v celkové produkci projeví. Většina pěstitelů plánuje spustit česačky v období od 13. – 23. srpna. Někteří pěstitelé již sklízejí.

 

Pozice českého chmelařství ve světě

Světová výměra chmele, na které bude v letošním roce sklízen chmel, byla poslední den v červenci Ekonomickou komisí Mezinárodního sdružení pěstitelů chmele (I.H.G.C.) odhadnuta na 60.557 hektarů.

Česká republika nadále zastává pozici třetí největší pěstitelské země světa a je největším producentem jemně aromatického chmele na světě. Žatecký poloraný červeňák je nejrozšířenější jemně aromatickou odrůdou na světě.

Ve většině evropských pěstitelských zemích bylo vegetační období teplejší, než je zvykem. Nejnižší úhrn srážek byl v letních měsících zaznamenán v oblasti České republiky. Světová produkce chmele se očekává velmi podobná loňské skutečnosti s výší přibližně 117,5 tisíc tun chmele, a to s produkcí alfa hořkých látek 12 000 tun.



 

Tisková inforamce byla prezentována na Chmelařském dni, dne 9. srpna 2018 ve Stekníku.

 

 

 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.