ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home České aktuality Tisková zpráva - 5. 5. 2017
Tisková zpráva - 5. 5. 2017 PDF Tisk Email

Miliardový vývoz českého chmele

 

V roce 2016 vyvezly obchodní firmy 3.818 tun českého chmele.
Hodnota vývozu dosáhla 988,2 mil. korun.
Do asijských zemí putovalo 1.699 tun.
Export mimo EU28 činil 60 procent.
Nárůst exportu do Belgie, JAR nebo USA.

 

Chmel je důležitou položkou agrárního zahraničního obchodu České republiky. Dlouhodobě se obchod chmelem pohybuje ve výrazně kladné bilanci.

 

V kalendářním roce 2016 bylo podle ČSÚ do zahraničí vyvezeno 3.818 tun ověřeného a certifikovaného českého chmele. Systém certifikace chmele u nás je pro obchod českým chmelem nepostradatelný. Deklaruje pravost a kvalitu nakupované suroviny pro výrobu piva a odběratelé ji vyžadují.

Meziročně došlo za sledovaný kalendářní rok k mírnému nárůstu exportu i přes neúrodný rok 2015.

 

Celková hodnota loňského exportu činila 988,2 mil. Kč. K vyšší hodnotě přispěla poptávka pivovarů po kvalitní surovině pro výrobu svého piva.

 

Zahraniční obchod chmelem dosáhl kladného salda ve výši 793,7 mil. Kč. Pěstování chmele v České republice znovu pomohlo zmírnit záporný výsledek v bilanci agrárního zahraničního obchodu České republiky v roce 2016.

 

Šedesát procent loňských dodávek chmele směřovalo mimo EU. Dominantní je nadále asijský trh. Z dlouhodobého pohledu nejvíce zpracovaného chmele putuje do Japonska, nižší vyvezené množství (v tunách) je ovlivněno vstřícností japonských odběratelů a přesunem neuskutečněných dodávek v neúrodném roce do následujících období. Obchod s Čínou již několik let posiluje. V rámci EU28 je nejvýznamnějším dovozcem českého chmele Německo. Meziročně posílil vývoz do Ruska, Belgie, JAR nebo USA.

 

Dovoz chmele se meziročně mírně zvýšil. Nejvíce zahraničních odrůd bylo dovezeno z Německa (83 procent) a Ukrajiny (10 procent) a částečně po zpracování znovu vyvezeno.

 

Česká republika si 8. května připomene desetileté výročí zápisu chráněného označení původu "Žatecký chmel" do rejstříku EU (více informací o označení lze nalézt na www.zateckychmel.eu). Svaz pěstitelů chmele v rámci svých možností propaguje český chmel v tuzemsku i v zahraničí. Žatecký chmel byl loni prezentován na prestižním nápojovém veletrhu BrauBeviale v Německu a v dubnu letošního roku na konferenci malých pivovarů ve Washingtonu, D.C. Chmelu a pivu byl věnován během konference celý večer na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu za účasti více jak sta osob zejména z řad pivovarů. Český chmel bude letos obchodními společnostmi prezentován také na veletrzích v Číně nebo Drinktec v Mnichově.

 

Plocha chmelnic v letošním roce nepatrně roste, evidovaná plocha Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským je 4.945 hektarů, což je prvním předpokladem pro růst exportu.

 

 

TOP 10 destinací českého chmele v kalendářním roce 2016

1.    Německo – 1 137 t
2.    Čína – 928 t
3.    Japonsko – 582 t
4.    Rusko – 335 t
5.    Belgie – 147 t
6.    JAR – 101 t
7.    Velká Británie –  89 t
8.    Vietnam – 86 t
9.    USA– 75 t
10.    Korea – 33 t

 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.