ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home České aktuality Tisková zpráva - 26.11.2013
Tisková zpráva - 26.11.2013 PDF Tisk Email

Český chmel zastoupen na asijské návštěvě evropského komisaře pro zemědělstvíEvropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Dacian Cioloş navštívil v listopadu (10.-15.11.2013) se zástupci evropských zemědělských výrobků a komodit Japonsko a Koreu.

Komisař Cioloş vedl jednání k dohodě o volném trhu EU s Japonskem, která je ve finální fázi a hodnotil fungování již existující dohody s Koreou.

Hlavním cílem návštěvy komisaře byla však propagace evropských potravin a zemědělských výrobků. V delegaci Evropské komise s 30ti zástupci produktů s chráněným označením Evropské unie a spolu se zástupci Francie (např. Champagne, Bordeaux, Cognac), Anglie, Itálie, Španělska, Rakouska, Německa, Polska nebo Řecka byl členem delegace také místopředseda Svazu pěstitelů chmele ČR a předseda CHMELAŘSTVÍ, družstva Žatec Zdeněk Rosa, který prezentoval chráněné označení původu "Žatecký chmel" (CHOP). 

Propagační akce pod názvem „Chutě Evropy“ zahrnovaly odborné semináře pro místní odběratele týkající se produktů a surovin chráněných Evropskou unií. Součástí programu byly ochutnávky jednotlivých produktů, přípravy vzorových jídel šéfkuchaři z daných zemí, týdny evropské kuchyně v renomovaných restauracích, velké tiskové konference s prezentacemi i individuální schůzky s médii pro jednotlivé účastníky. Části programu se účastnili také zástupci velvyslanectví jednotlivých přítomných členských států, a tak se uskutečnilo např. obsáhlé jednání s českou velvyslankyní v Tokiu paní Fialkovou.

"Cílem účasti chráněného označení původu Žatecký chmel na této návštěvě bylo nejen zviditelnit význam českého chmelařství u Evropské komise, ale také posílit pozici Žateckého chmele na tradičně největším vývozním trhu v Japonsku. Rozsáhlé mediální výstupy jak japonských, tak korejských odborných pivních médií by mohly přispět k posílení informovanosti o českých odrůdách chmele v těchto teritoriích", vysvětluje Zdeněk Rosa.

Žatecký chmel byl právem zastoupen mezi vysoce kvalitními evropskými produkty, a to nejen díky svému významu pro výrobu prémiových piv, ale také pro důsledný systém certifikace, která zákazníkům zaručuje původ výrobku nebo pro jeho historický vztah k regionu odkud pochází a tedy jeho kvalitu.

"Když jsme před časem dostali nabídku zúčastnit se mise jednoho z komisařů Evropské komise, neváhali jsme. Východní trhy jsou pro český chmel velmi perspektivní. A Japonsko? Vždyť tam exportujeme značnou část naší produkce již více než sto let. Považujeme tyto bilaterální dohody s třetími zeměmi za velmi důležité i pro český chmel", dodává Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele.

Informace o chráněném označení původu Žatecký chmel naleznete na www.zateckychmel.eu

japkor1 japkor2

japkor3

 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.