ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home České aktuality Tisková zpráva - 9.9.2013
Tisková zpráva - 9.9.2013 PDF Tisk Email
Ministr zemědělství Miroslav Toman zavítal mezi chmelaře


Ministr zemědělství Miroslav Toman se zúčastnil 56. ročníku Žatecké Dočesné. Na pozvání Svazu pěstitelů chmele přijel do rodného Žatce. Právě v rámci Dočesné se každoročně koná v prostorách Chmelařském institutu odborná degustace, na které se letos představilo 137 značek piv v 11 kategoriích. Celkem vzorky hodnotilo ve dvou dnech 213 degustujících. Degustace je již dlouhou dobu prestižní záležitostí přihlášených pivovarů. V letošním roce přihlásilo své vzorky 27 pivovarů.

V úvodu páteční degustace pan ministr pokřtil novou publikaci, kterou před několika dny vydal Chmelařský institut s.r.o., Žatec s názvem "Vývoj a tradice českých odrůd chmele". Předseda Svazu pěstitelů chmele Ing. Bohumil Pázler společně s ředitelem institutu Ing. Jiřím Kořenem a předsedou představenstva CHMELAŘSTVÍ, družstva Žatec, Mgr. Zdeňkem Rosou, přivítali pana ministra na slavnostech chmele a jménem chmelařů mu předali chmelový věnec. "Je to srdeční záležitost a děkuji za tak krásný věnec z českého chmele", poděkoval chmelařům a přítomným Toman.

Pan ministr na slavnostech uvedl, že pokud uspějí a získají větší rozpočet na národní dotační programy, učiní maximum proto, aby mohl pokrýt co největší část z více než 20 milionů korun potřebných pro chmelařský sektor. Chce tak v prvé řadě zastavit nepříznivý trend ubývání ploch chmelnic v České republice. Rovněž uvedl, že investice státu do výsadby považuje za důležité a musí být dlouhodobého charakteru.

Ministr Toman také konstatoval, že české chmelařství má dlouholetou tradici a neodmyslitelně patří k českému zemědělství a je v zájmu České republiky i nadále tuto tradici udržet a tento obor rozvíjet. K tomu je také nutné podpořit investice směřující do českého chmelařství i v rámci programu rozvoje venkova.

Po degustaci vzorků piv si pan ministr prohlédl chmelnice účelového hospodářství ve Stekníku nedaleko Žatce a probíhající sklizeň chmele.

docesna_ministr2

foto: P. Svoboda

 

docesna_ministr

foto: M. Kovařík

 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.