ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home České aktuality Tisková zpráva - 22.8.2013
Tisková zpráva - 22.8.2013 PDF Tisk Email
Začíná sklizeň českého chmele 2013


Závěr prázdnin a začátek školního roku vždy patří sklizni chmele. První štoky jemně aromatického chmele padly již 19. srpna. V závěru tohoto týdne a na počátku příštího týdne se rozběhne sklizeň u všech pěstitelů v Čechách i na Moravě.

Letošní úrodu ovlivnil průběh počasí. Dlouhá zima posunula i samotný termín sklizně. Sklízet se tak bude v průměru o 3 až 4 dny později, než-li je zvykem. Na začátku června po nadměrném úhrnu srážek a zvýšení hladin řek v Čechách došlo k zaplavení několika stovek hektarů chmele. V některých lokalitách zůstala voda po delší dobu a tím negativně ovlivnila vyvíjející se rostliny chmele. "Důsledkem je, že odhadem se na 200 - 250 ha chmel sklízet vůbec nebude a bude nutné tyto plochy obnovit. Právě obnova porostů je pro budoucí rozvoj českého chmelařství v tuto chvíli jedna z nejpalčivějších otázek", upozorňuje Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele. Na počátku srpna rovněž spadlo několik hektarů chmelnic vlivem vichřice.

Svaz pěstitelů chmele prezentoval na začátku měsíce srpna, při příležitosti Dne otevřených dveří na účelovém hospodářství Stekník, předběžný odhad sklizně a sklizňových ploch. Produkční plocha chmele je v letošním roce podle dosavadních odhadů 4.318 ha. Oficiální statistika bude dostupná na konci srpna. Na necelých 47 ha je, jako v předešlém roce, pěstován chmel na nízkých konstrukcích. Letošní úroda je odhadována vyšší v porovnání s velmi klimaticky nepříznivým rokem 2012, přesto vzhledem k poklesu ploch v minulých letech její výše bude jednou z nejnižších od roku 2001. Výnosy by mohly dosáhnout výše dlouhodobého třicetiletého průměru.

V České republice bude v letošním roce probíhat již druhá sklizeň biochmele s certifikací. Čeští producenti chmele jsou tímto schopní nabídnout pivovarům odrůdu Žatecký poloraný červeňák i z ekologického režimu pěstování. Celkem pěstuje chmel 118 pěstitelů ve 126 katastrálních území ČR.

Bližší informace o průběhu letošní sklizně chmele s upřesněnými odhady, oficiální statistikou ploch vedenou ÚKZÚZ, tématem biopiva a japonského úspěšného piva vařeného jen z českého chmele budou podány na tradiční tiskové konferenci pořádané Svazem pěstitelů chmele ČR před oslavami Žatecké Dočesné ve středu 4. září 2013 od 10 h. Tisková konference bude probíhat v prostorách kavárny Velryba, ul. Opatovická 24, Praha 1.

Srdečně si Vás tímto dovolujeme pozvat.


Tiskovou zprávu s pozvánkou naleznete zde.


Doplňující informace:
K největším chmelařským obcím patří:
na Žatecku - Kněževes, Ročov, Kolešovice, Běsno a Nesuchyně,
na Úštěcku -  Brozany, Křivousy, Chotiněves, Polepy a Liběšice a
na Tršicku – Kokory, Čechy, Tršice, Senice a Prosenice.

Sklizeň začíná v závislosti na délce vegetační doby odrůdou Žatecký poloraný červeňák a bude pokračovat s odrůdami Agnus, Premiant, Bor, Harmonie. Jako poslední je obvykle chmelaři sklízejí odrůdu Sládek.


Kulturní tipy:
Žatecké slavnosti chmele – 56. ŽATECKÁ DOČESNÁ – 6. - 7. 9. 2013  www.docesna.cz
Chmelařské muzeum v Žatci – www.muzeum.chmelarstvi.cz
Chrám chmele a piva – www.chchp.cz

Gambrinus - Ruční česání chmele - Přílepy, 24.8. 2013
http://www.prilepy.eu/kulturni-akce/info/61

Dočesná v Kolešovicích - 31.8. 2013
Kněževeská chmelová šiška  - 31.8. 2013
Více informací: http://www.krivoklatsko.cz/cz/article.asp?article_id=614
 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.