ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home České aktuality Tisková zpráva - 2.10.2012
Tisková zpráva - 2.10.2012 PDF Tisk Email

Reakce producentů chmele na zdražování piva


Svaz pěstitelů chmele, který sdružuje přes 95 % všech producentů chmele v České republice, si dovoluje reagovat na některé výstupy v médiích týkající se zdražovaní piva z důvodu rostoucích cen surovin, tedy rovněž zmíněného chmele.

Jelikož poslední čtyři roky byly ve znamení nadvýroby a ekonomické recese, pěstitele chmele citelně ovlivnil tlak na pokles výrobních cen. V některých případech až na samotnou hranici rentability. Čeští producenti na tento stav museli reagovat výrazným snižováním nákladů a útlumem investic, ale i snižováním pěstitelských ploch chmele. V těchto letech byl také tlak na odklad dodávek do příštích let. Některé pivovary se v rámci své politiky snaží vyjít producentům co nejvíce vstříc. Této spolupráce s odběrateli si čeští pěstitele velice váží. V letošním roce sice dojde k meziročnímu poklesu výroby chmele z důvodu nepřízně počasí (vymrznutí, sucho), avšak je nutné zdůraznit, že veškerý vypěstovaný chmel je smluvně pokryt v rámci dlouhodobých smluv. Pro porovnání, současná výše pěstitelských cen je bohužel stěží na úrovni počátku devadesátých let.

Obecně tak bohužel není prostor pro výrazné navyšování ceny, která by mohla pěstitelům chmele citelně pomoci. Vyšší cenu chmele na trhu z důvodu nižší sklizně mohou pocítit spíše pivovary, které neměly uzavřeny dlouhodobé kontrakty pro letošní sklizeň prvotřídního českého jemně aromatického a celosvětové známého chmele. Čeští pěstitelé mají nemalý zájem plochy udržet či navýšit, avšak za předpokladu ceny rentabilní. Věříme, že společně s pivovary a ministerstvem zemědělství bude tato snaha účinnější.

Navíc přes všechny vlivy počasí bude letošní sklizeň z pohledu obsahu alfa hořkých látek velmi kvalitní, tak jako v roce předešlém.

Tiskovou zprávu naleznete zde.

 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.