ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home České aktuality Tisková zpráva - 20.8.2012
Tisková zpráva - 20.8.2012 PDF Tisk Email
Sklizeň českého zeleného zlata se pomalu rozjíždíPrvní chmelaři začínají sklízet svoji letošní úrodu jemně aromatického a světoznámého chmele. Během tohoto týdne se však rozběhne sklizeň u všech pěstitelů chmele v Čechách a na Moravě.

Podobně jako v loňském roce, počasí ovlivňovalo pěstování chmele. Nejvíce však ovlivnil letošní úrodu průběh zimy, kdy v únoru Česko zasáhly velice silné mrazy a měsíce květen a červen sucho. Srpen ovlivňují vysoké teploty a podprůměrný úhrn srážek. Svaz pěstitelů chmele prezentoval na začátku měsíce srpna, při příležitosti Dne otevřených dveří na účelovém hospodářství Stekník, předběžný odhad sklizně a ploch. Plocha chmele je dle odhadů 4.371 ha. Přibližně na 47 ha je pěstován chmel na nízkých konstrukcích. Letošní úroda je v porovnání s loňskou očekávána nižší. Letošní rok je výjimečný tím, že v České republice bude probíhat první sklizeň biochmele s certifikací. Čeští producenti chmele jsou tak schopni nabídnout pivovarům odrůdu Žatecký poloraný červeňák z ekologického režimu pěstování. Tím se mohou zařadit mezi desítku producentů biochmele ve světě. Celkem pěstuje chmel v České republice 127 pěstitelů.

Bližší informace o průběhu letošní sklizně chmele s upřesněnými odhady, budou podány na tradiční tiskové konferenci pořádané Svazem pěstitelů chmele ČR v rámci Dočesné – v pátek 31.srpna 2012 od 10 h. Tisková konference bude probíhat v degustační místnosti v přízemí Chmelařského institutu, s.r.o., Kadaňská 2525, Žatec. Srdečně si Vás tímto dovolujeme pozvat.

Pozvánku si můžete stáhnout zde.

Doplňující informace:
K největším chmelařským obcím patří:
na Žatecku - Kněževes, Ročov, Kolešovice, Běsno a Nesuchyně,
na Úštěcku -  Brozany, Křivousy, Chotiněves, Polepy a Liběšice a
na Tršicku – Kokory, Čechy, Tršice, Senice a Prosenice.

Sklizeň začíná v závislosti na délce vegetační doby odrůdou Žatecký poloraný červeňák a bude pokračovat s odrůdami Agnus, Premiant, Bor, Harmonie. Jako poslední je obvykle chmelaři sklízejí odrůdu Sládek.


Kulturní tipy:

Žatecké slavnosti chmele – 55. DOČESNÁ – 31.8.-1.9.2012 www.docesna.cz

Chmelařské muzeum v Žatciwww.muzeum.chmelarstvi.cz

Chrám chmele a pivawww.chchp.cz

Kulturní akce pod hlavičkou MAS Křivoklátsko a Rakovnicko:

Chmel jsem česal já! (ruční česání chmele)  Přílepy - 25. 8. 2012

Kněževeská chmelová šiška  - 25. 8. 2012

Čas přišel česat chmel (Položení chmelového věnce) Kolešovice - 8. 9. 12:30

Více informací: http://www.krivoklatsko.cz/cz/article.asp?article_id=614

 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.