ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home České aktuality Tisková zpráva - 18.8.2011
Tisková zpráva - 18.8.2011 PDF Tisk Email
Chmelaři začínají sklízet svoji úrodu

České „zelené zlato“ začíná většina pěstitelů sklízet v tomto týdnu. Ve všech třech chmelařských oblastech České republiky – Žatecké chmelařské oblasti, Úštěcké chmelařské oblasti a Tršické chmelařské oblasti a to ve více jak 200 katastrálních územích se tak rozbíhají sklizňové práce.

Obdobně jako v loňském roce, průběh letošního počasí ovlivnil i termín sklizně. I když z počátku vegetačního období byl vývoj chmele o několik dní urychlen, právě průběh letních měsíců června, července a nyní srpna významně ovlivnil vývoj. „Je nutno podotknout, že v červenci převýšil úhrn srážek v Žatecké chmelařské oblasti třicetiletý průměr o více než 130 mm a dokonce předčil i o 70 mm loňský deštivý závěr sezóny“ uvedl Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR. Co se týče celkového úhrnu srážek ve vegetačním období, ten byl ve srovnání s rokem 2010 téměř stejný. Avšak poslední dva roky dosáhl celkový objem srážek jeden krát tolik ve srovnání s dlouhodobým průměrem. Významné poškození porostů kroupami, tak jako v předešlých letech, nebylo zaznamenáno (jen několik hektarů v květnu). Během prvních dvou týdnů srpna však vlivem vichřice a nadměrným úhrnem srážek spadlo téměř k třem desítkám hektarů chmelnic.

Svaz pěstitelů chmele prezentoval v minulém týdnu předběžný odhad sklizně na 5500 t. Letos chmelaři pěstují chmel na produkčních plochách 4718 ha. Na těchto hektarech pěstuje chmel v České republice celkem 134 pěstitelů.

Čeští chmelaři využívají již čtvrtým rokem Chráněné označení původu, které Žatecký chmel obdržel zápisem do Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení  EU vůbec jako první v chmelařském odvětví v Evropě.

Bližší informace o průběhu letošní sklizně chmele budou podány na tradiční tiskové konferenci pořádané Svazem pěstitelů chmele ČR v rámci Dočesné – v pátek 2.září 2011 od 10.00 v degustační místnosti II. v přízemí Chmelařského institutu, s.r.o., Kadaňská 2525, Žatec.

Doplňující informace:
K největším chmelařským obcím patří:
na Žatecku - Kněževes, Ročov, Kolešovice, Běsno a Nesuchyně,
na Úštěcku -  Brozany, Křivousy, Chotiněves, Polepy a Liběšice a
na Tršicku – Kokory, Čechy, Tršice, Senice a Prosenice.

Sklizeň začíná v závislosti na délce vegetační doby s odrůdou Žatecký poloraný červeňák a bude pokračovat s odrůdami Agnus, Premiant, Bor, Harmonie. Jako poslední je obvykle chmelaři sklízejí odrůdu Sládek.

Kulturní tipy:
Chmele 2011 – ruční sklizeň chmele -  20.8. 2011
http://www.knezevesko.cz/kalendar-akci/?more=3#ka3 (5. ročník)

XIII. Kněževeská chmelová šiška – 27.8. 2011
http://www.knezevesko.cz/kalendar-akci/?more=4#ka4 

Žatecké slavnosti chmele – DOČESNÁ – 2.9.-3.9.2010 www.docesna.cz
Chmelařské muzeum v Žatci – www.muzeum.chmelarstvi.cz
Chrám chmele a piva – www.chchp.cz
 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.