ČeštinaEnglish


Banner
Banner
Home České aktuality Tisková zpráva - 23.8.2010
Tisková zpráva - 23.8.2010 PDF Tisk Email
V tomto týdnu začne sklizeň ve všech chmelařských oblastech
České republiky


Již v průběhu uplynulého víkendu započali někteří pěstitelé chmele sklízet své zelené zlato. Chmel se počátkem tohoto týdne začne sklízet ve všech třech chmelařských oblastech České republiky – Žatecké chmelařské oblasti, Úštěcké chmelařské oblasti a Tršické chmelařské oblasti a to ve více jak 200 katastrálních územích.

Vůbec jako první začali sklízet již na začátku minulého týdne v Dobroměřicích, následovaní Lenešicemi nebo Kolešovicemi na Rakovnicku ke konci týdne. Drtivá většina pěstitelů pak začíná v těchto dnech. Od úterý se rozběhne sklizeň i  na účelovém hospodářství Chmelařského institutu, s.r.o. ve Stekníku. Na úštěcku většina pěstitelů započne také v průběhu tohoto týdne. Pěstitelé v tršické oblasti jsou na tom obdobně.

Průběh letošního počasí ovlivnil i termín sklizně. Většina pěstitelů však byla nucena termín o několik dní posunout. Neobvyklý průběh počasí ovlivňoval letošní vegetaci již na jaře. V květnu pak došlo k poškození 204 ha kroupami, z toho přibližně 35 ha bylo poškozeno z více jak tří čtvrtin. Následně v červenci chmelaři vzhlíželi k nebi při dlouhé periodě tropických veder. Srážky přišly v hodině dvanácté a následně téměř do sklizně neustávaly. V některých oblastech spadlo množství srážek vysoko nad třicetiletým průměrem.

"Pro sklizeň roku 2010 realizoval závod Mechanizace podniku CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec opět řadu technických zlepšení pro sklizeň chmele u pěstitelů. K uplatnění nových opatření vedoucích k vyšší produktivě a lepší kvalitě sklizně došlo například v podnicích Zemědělská společnost Blšany, Rakochmel Kolešovice, ZD Ročov, Chmel Pnětluky nebo Agrospol Velká Bystřice." uvedl předseda družstva, Zdeněk Rosa.

Svaz pěstitelů chmele prezentoval v minulém týdnu předběžný odhad sklizně na 6500 t. Letos chmelaři pěstují chmel na produkčních plochách 5210 ha. Na těchto hektarech pěstuje chmel v České republice celkem 134 pěstitelů.

Bližší informace o průběhu letošní sklizně chmele budou podány na tradiční tiskové konferenci  pořádané Svazem pěstitelů chmele ČR v rámci Dočesné – v pátek 3.9.2010 od 10.00 v zasedací místnosti v prvním patře Chmelařského institutu, s.r.o., Kadaňská 2525, Žatec.

 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.