ČeštinaEnglish


BrauBeviale 2023

Navštivte nás v hale č. 1, na stánku 550
Banner
Banner
Banner
Home České aktuality České zastoupení chmelařů v zahraničí
České zastoupení chmelařů v zahraničí PDF Tisk Email

Ve svých funkcích v mezinárodních a evropských chmelařských organizacích potvrzeni v letošním roce Ing. Bohumil Pázler a Mgr. Zdeněk Rosa, BA.

Hlavní světovou chmelařskou organizací je Mezinárodní sdružení pěstitelů chmele (International Hop Growers Convention). Tato organizace se sídlem ve francouzském Štrasburku má 33 členů. 21 členů jsou národní pěstitelské organizace a 12 členů jsou chmelařské obchodní společnosti nebo národní seskupení obchodních společností.

 

Českou republiku na jednáních zastupuje Svaz pěstitelů chmele ČR a české obchodní organizace pak Unie obchodníků a zpracovatelů chmele ČR. Mezinárodní chmelařská organizace pracuje v několika komisích – je tu komise ekonomická, vědecká a technická. Zvlášť pak zasedá představenstvo organizace.

Vice-prezidentem organizace je již několik let Ing. Bohumil Pázler, předseda Svazu pěstitelů chmele ČR, který tak navázal na práci pana Františka Chvalovského v rámci této světové organizace pěstitelů chmele. Z dosud žijících osobností českého chmelařství, kteří stáli v čele této organizace musíme vzpomenout ještě Ing. Emila Bureše. Pan Ing. Pázler byl ve funkci vice-prezidenta znovu na další dvouleté období potvrzen na jednání organizace v srpnu ve Francii.

Předsedou Technické komise, která má svá jednání vždy v průběhu mezinárodních chmelařských kongresů je Ing. Jaroslav Urban, vedoucí závodu Zpracování chmele, Chmelařství, družstvo Žatec. V minulosti (1969-1972) tuto funkci vykonával ještě např. Antonín Srp.

V rámci Vědecké komise aktivně působí vědečtí pracovníci Chmelařského institutu, s.r.o. v Žatci: Ing. Vladimír Nesvadba, PhD., Ing. Karel Krofta, PhD., Ing. Josef Patzak, PhD., Ing. Petr Svoboda, CSc., Ing. Václav Ciniburk, Ing. Jiří Kořen, PhD., Ing. Josef Vostřel, CSc. a Ing. Josef Ježek. Předsedy této komise byli v minulosti např. prof.Ing. Václav Fric, DrSc. nebo Ing. Robert Kellner.

Mezinárodní sdružení pěstitelů chmele také pravidelně oceňuje za dlouholetou práci pro obor chmelařství chmelařské osobnosti oceněním Rytíř chmelového řádu. V letošním roce získali toto ocenění na mezinárodním chmelařském kongresu ve Francii za Českou republiku:

- Ing. Iva Veberová – Agro Hoštka,

- p. Miloš Hejda – Agro Mšec,

- Ing. Lubomír Vodička – Tršická zemědělská a.s. – ocenění I.stupně.

Dále obdržel Ing. Pavel Patrovský ocenění rytíř chmelového řádu – II.stupně

Nejvyšší možné mezinárodní chmelařské vyznamenání – III.stupně obdržel Ing. Emil Bureš st., kterému bylo ocenění předáno na Dnu otevřených dveří ve Stekníku.
Při Evropské Komisi v Bruselu působí Poradní sbor pro chmel a je zde také pracovní skupina pro chmel u evropské agrární komory (COPA-COGECA), v těchto organizacích zastupuje zájmy českých chmelařů Mgr. Zdeněk Rosa BA, předseda CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec a místopředseda Svazu pěstitelů chmele ČR, který byl na říjnovém jednání v Bruselu opět zvolen do funkce místopředsedy této evropské pracovní skupiny.

 
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner

Založeno na Joomla!, Design: Lukas Hajek - Imemine, Template:Free Joomla 1.5 Theme,Valid XHTML and CSS.